Veckans svep
Nyhet Press/Opinion 12 februari 2025

Veckans svep: sprängdåd pressar försäkringen och svårare för allt fler att få bostad

Den senaste tidens sprängdåd kan resultera i att hemförsäkringen blir dyrare framöver. En ny rapport från Region Stockholm visar också att allt fler har svårt att köpa eller hyra en bostad i Stockholms län.

Sprängningar kan göra hemförsäkringen dyrare 

Det kan bli dyrare att försäkra sin bostad när försäkringsbolagens kostnader ökar till följd av den senaste tidens sprängdåd. Många försäkringsbolag redovisar inte summorna som betalats ut för sprängskador men Folksam uppger att man under de senaste åren betalat ut totalt 50 miljoner för skador som uppstått efter sprängningar. Sprängdåd utgör idag en liten men växande del av skadekostnaderna, vilket i slutändan kan påverka kunderna eftersom skadekostnaderna slås ut över hela försäkringskollektivet.  

Färre har råd med en bostad i Stockholms län 

Det har blivit svårare för fler att köpa eller hyra en bostad i Stockholms län enligt en rapport från Region Stockholm. Särskilt svårt är det för grupperna ensamstående och låginkomsttagare. Enligt rapporten har länets hushåll råd att köpa eller hyra cirka 13 600 nybyggda bostäder, vilket är en minskning med 1 500 bostäder jämfört med en tidigare liknande studie, trots att befolkningen har ökat sedan dess. Enligt regionen krävs det 20 000 nya bostäder årligen för att matcha befolkningstillväxten.

Skapad 12 februari 2025
Uppdaterad 13 februari 2025
Veckans svep